Terapia hiperbaryczna (ang. HBOT), to nieinwazyjna metoda leczenia chorób i dolegliwości polegająca na oddychaniu zwiększoną ilością tlenu, podawanego w warunkach zwiększonego ciśnienia.

Terapia hiperbaryczna odbywa się w specjalnym pomieszczeniu, czyli komorze hiperbarycznej. Przebywanie w komorze hiperbarycznej skutecznie nasyca tkanki tlenem, a tlen przenika do czerwonych krwinek. Jego stężenie zwiększa się także w osoczu, układzie limfatycznym a także płynie mózgowo-rdzeniowym.

Kiedy oddychamy powietrzem o normalnym ciśnieniu atmosferycznym, tlen jest transportowany przez hemoglobinę do wnętrza krwinek czerwonych.

Podczas zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej, pacjent oddycha powietrzem o zwiększonej zawartości tlenu, co powoduje znacznie podwyższone nasycenie hemoglobiny tlenem. Pod ciśnieniem tlen rozpuszcza się w osoczu krwi, w płynie mózgowo-rdzeniowym w mózgu i rdzeniu kręgowym, w limfie, w innych płynach ustrojowych i jest łatwo dostarczany do wszystkich tkanek, nawet tych o słabym ukrwieniu. W wyniku tego nawet te obszary, które dotychczas były pozbawione tlenu korzystają z jego ogromnych możliwości leczniczych.

Najnowsze badania naukowe dowodzą, że leczenie tlenem hiperbarycznym przyczynia się wielu przemian fizycznych, biochemicznych i fizjologicznych.

Dodatkowy tlen prowokuje kaskadę reakcji, która pomaga zredukować stany zapalne, wspomaga proces gojenia, pozwala zmniejszyć obrzęk i poprawia ukrwienie poprzez angiogenezę (proces polegający na tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych w obszarach wcześniej niedotlenionych).

Terapia pobudza do życia komórki i przywraca prawidłowe ich funkcjonowanie, pobudzony szpik kostny produkuje komórki macierzyste, ich liczba zwiększa się wielokrotnie, w szczególności usprawnia regenerację tkanek, przyspiesza gojenie się ran, spowalnia procesy starzenia, likwiduje stany zapalne i skutecznie leczy infekcje bakteryjne, fibromialgię, czy boreliozę.

Przy okazji odtruwamy organizm zmniejszając ilość toksyn, oraz efektywnie stymulujemy go do szybkiej regeneracji

Zabieg w komorze hiperbarycznej jest bezbolesny.